در این مقاله قصد داریم تا با هزینه‌ها و قوانین خرید ماشین در کیش آشنا شویم و بدانیم آیا این قوانین در سال‌های گذشته تغییراتی داشته‌اند یا خیر. جزیره زیبای کیش، یکی از مناطق آزاد هفتگانه کشور ما محسوب می‌شود. در این مناطق واردات و صادرات کالاها قوانین ویژه‌ای دارد و از قوانین داخل کشور تبعیت نمی‌کند. به همین دلیل این مناطق آزاد در ایران به مکانی جذاب برای واردکنندگان و صادرکنندگان کالاها تبدیل شده است. می‌دانیم که ورود خودرو به داخل ایران به دلیل حمایت از خودروهای ساخت داخل، از قوانین ویژه‌ای برخوردار بوده و شامل هزینه گمرک می‌شود. اما برای وارد کردن همان خودروها به مناطق آزاد ایران مانند کیش، این هزینه گمرکی از وارد کنندگان به اندازه کل کشور، اخذ نمی‌شود. 

به همین دلیل ورود خودرو به این مناطق و خرید خودروهای روز جهان در این مناطق از جمله کیش، رونق فراوانی دارد. شما اگر شهروند کیش باشید به راحتی و با هزینه گمرک کمتر می‌توانید با قیمتی بسیار پایین‌تر از داخل ایران خرید خودرو انجام دهید. 

[irp posts=”5886″ name=”چرا اجاره ماشین در کیش پول و سفر شما را از بین می‌برد؟”]

مناطق آزاد به چه مناطقی گفته می‌شود؟

مناطق آزاد در ایران شامل کیش، قشم، ماکو، ارس، چابهار، اروند و بندر انزلی است که سیاست‌های دولت در این مناطق به نحوی است که موجب ارتباط بهتر با جهان و رونق تجارت بین المللی شود. اهداف ایجاد مناطق آزاد عبارتند از

  • ارتباط بهتر و آزادتر با تجارت بین المللی و رشد تجارت داخلی با جهان
  • رشد تولید و صادرات از طریق مناطق آزاد
  • اشتغال‌زایی و افزایش درآمد مردم در این مناطق
  • تنظیم بازار کالاها در این مناطق و دیگر مناطق داخل ایران
  • رشد اقتصادی و جهش عمرانی در نتیجه آن برای مناطق آزاد

فکر ایجاد مناطق آزاد در ایران به سال 1335 باز می‌گردد. در آن سال دولت به این فکر بود تا با ایجاد مناطق آزاد به رشد اقتصادی و عمرانی در این بخش‌ها کمک نماید. اولین منطقه آزاد ایران کیش بود که این مسئله در سال 1349 مطرح شد و در سال 1356 این جزیره به طور رسمی به اولین منطقه آزاد ایران تبدیل گردید. قوانین اجرایی مناطق آزاد پس از انقلاب و در سال 1372 تصویب و برای اجرا ابلاغ گردید.

شرایط خرید ماشین در کیش و دیگر مناطق آزاد ایران

کیش یکی از ۷ منطقه آزاد در ایران محسوب می‌شود که ورد و خروج کالاهای خارجی بدون قوانین گمرکی و یا گمرکی پایین‌تر، به آن بلامانع است. کیش یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس محسوب می‌شود که یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری کشور ما نیز محسوب می‌شود. این جزیره که در استان هرمزگان واقع شده، ۹ هزار و ۱۵۰ کیلومتر  وسعت دارد و یکی از جزایر کوچک در این منطقه است. 

در سال‌های اخیر به دلیل سطح زندگی بالا، امکانات عالی برای زندگی و مراکز تجاری و گردشگری و اقتصادی، تقاضا برای کار و زندگی در این جزیره بسیار بالا بوده است. خرید خودرو یکی از اولین نیازهای افراد برای داشتن رفاه نسبی است. یکی از جذاب‌ترین مزایای زندگی در کیش و شهروند این جزیره بودن این است که شما می‌توانید از بهترین خودروهای خارجی که با قوانین گمرکی بسیار سهل گیرانه‌ تر وارد کیش می‌شوند، استفاده کنید. 

تا سال 1397 افراد بالای 18 سال و ساکنان این جزیره می‌توانستند از خودروهای به روز جهان با قوانین و نرخ گمرکی پایین‌تر خریداری نمایند. خرید ماشین در کیش برای مدل‌های به روز خارجی به شرط وجود نمایندگی آن شرکت‌ها در داخل ایران ممکن بود. افراد متقاضی خرید خودرو باید سه سال سابقه سکونت در این جزیره را داشته باشند تا بتوانند برای خرید خودروهای خارجی فقط هر 5 سال یکبار اقدام نمایند. 

به علاوه شرکت‌های ثبت شده در این جزیره نیز می‌توانستند یک سال بعد از تاسیس، اقدام به خرید خودرو نمایند. به علاوه ورود و خرید و فروش خودروهای آمریکایی و همچنین خودروهایی با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی به کلی ممنوع بود. 

شرایط خرید ماشین در کیش و در دیگر مناطق آزاد ایران در گذشته

قوانین جدید خرید ماشین در کیش

گفتیم که تا قبل از سال 97 ورود خودروهای خارجی به جزیره کیش آزاد بود و افراد بالای 18 سال و ساکن جزیره می‌توانستند از مدل‌های جدید خودرو با نرخ گمرکی بسیار پایین‌تر از داخل کشور خرید نمایند. این قانون اما در سال 1397 و در پی تشدید تحریم‌ها توسط دولت نقض شد. از آن زمان به بعد، ورود خودروهای جدید خارجی به مناطق آزاد ایران، از جمله جزیره کیش ممنوع گردید. یعنی بعد از سال 97 خودروی خارجی وارد مناطق آزاد و جزیره کیش نشده و خودروهای موجود در این جزیره، همگی قبل از این سال وارد این جزیره شده‌اند. افرادی که در کیش کار و فعالیت می‌کنند و یا ساکن و شهروند این جزیره هستند، در حال حاضر می‌توانند از بین مدل‌ها و خودروهای موجود، به خرید ماشین در کیش بپردازند. اما در سال جاری یعنی سال 1400 مجلس طرحی را ارائه داد که بر طبق آن در واردات خودرو در موارد محدودی و برای افراد خاصی ممکن خواهد بود. بر طبق این طرح، افراد و یا شرکت‌هایی که صادرات خودرو و یا صادرات قطعات خودروهای داخلی به دیگر کشورها را انجام دهند، می‌توانند به همان میزان خودروی خارجی وارد نمایند. 

به علاوه افراد و یا شرکت‌ها، در ازای فروش نفت و یا بدهی دلاری به ایران می‌توانند، خودرو خارجی وارد نمایند. این طرح به نظر نمی‌رسد بتواند باعث تحول و یا امیدی به بهبود واردات خودرو به ایران در آینده نزدیک داشته باشد. کاهش و یا قطع واردات خودرو به داخل ایران باعث کاهش عرضه و بالا رفتن قیمت‌های خودرو به صورت چشمگیری در سال‌های اخیر شده است. 

قوانین جدید خرید ماشین در کیش

قوانین گذر موقت برای خودروهای پلاک کیش به داخل ایران چگونه است؟

در حال حاضر برای کسانی که به خرید ماشین در کیش می‌پردازند، قوانینی برای ورود و گذر موقت به داخل ایران وجود دارد. درحال حاضر شهروندان کیش و دیگر مناطق آزاد می‌توانند برای مدت 1 تا 2 ماه با خودروی خود به مناطق داخلی ایران، تردد داشته باشند. این قانون برای خودروهای زیر 2500 سی سی و همه خودروها به جز خودروهای آمریکایی اعمال می‌شود. البته قوانینی در دست تصویب برای بالا بردن این مدت زمان و نیز خودروهای بالای 2500 سی‌سی نیز در حال بررسی است.

سخن آخر

مناطق آزاد در ایران شامل کیش، قشم، ماکو، ارس، چابهار، اروند، ماکو و بندر انزلی است که سیاست‌های دولت در این مناطق به نحوی است که موجب ارتباط بهتر با جهان و رونق تجارت بین المللی شود. کیش یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس محسوب می‌شود که یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری کشور ما نیز محسوب می‌شود. تا سال 1397 افراد بالای 18 سال و ساکنان این جزیره می‌توانستند از خودروهای به روز جهان با قوانین و نرخ گمرکی پایین‌تر خریداری نمایند. 

گفتگو کنید

2 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *