یکی از موارد آزار دهنده برای رانندگان به خصوص در ترافیک و جاهای شلوغ گرفتن کلاچ است. بسیاری از کارخانجات تولید کننده ماشین‌ها به دنبال برطرف کردن این مسئله ماشین‌هایی با گیربکس اتومات طراحی کردند. اما این خودروها هزینه بالایی جهت خرید و نگهداری دارند، بنابراین همه افراد جامعه توانایی خرید آن‌ها را ندارند. بنابراین کلاچ برقی طراحی شد تا این مسئله برای رانندگان برطرف شود. همچنین گرفتن کلاچ عوارض بسیاری برای رانندگان داشته و مشکلاتی همچون نابرابری پا‌ها، زانو درد، کمر درد و عوارض دیگری را به همراه دارد. نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی علاوه بر مزایایی که دارد، عواقبی نیز داشته که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. 

عواقب نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی

گیربکس چیست؟

پیش از آنکه به بررسی دقیق‌تر کلاچ برقی بپردازیم بهتر است با گیربکس و عملکرد آن آشنا شویم. ماشین‌ها برای حرکت نیاز به عاملی برای تولید نیرو و انتقال آن دارند. تولید کننده نیرو جهت حرکت خودرو توسط موتور آن انجام می‌شود و انتقال نیرو نیز توسط سه بخش کلاچ، جعبه دنده و دیفرانسیل به چرخ‌ها انجام می‌شود. جعبه دنده که نام دیگر گیربکس است و به راننده کمک می‌کند تا با سرعت‌های مختلف و در شرایط مختلف خودرو خود را کنترل کنند.

اجزای تشکیل دهنده گیربکس شامل تعداد زیادی چرخ دنده است که روی هم سوار شده‌اند و هریک با توجه به فعالیتی که دارند، میزان قدرت از موتور به چرخ‌ها را مشخص می‌کنند. هر چرخ دنده نشان دهنده یکی از دنده‌های روی دسته دنده است که داخل کابین وجود دارد.

گیربکس‌ها انواع مختلفی دارند که در زیر بررسی شده‌اند

گیربکس دستی

 این نوع از گیربکس‌ها نیاز به گرفتن کلاچ دارند و راننده با پا بر روی پدال کلاچ فشار وارد می‌کند و سپس می‌تواند دنده‌ها را تعویض کند. گیربکس دستی معایب و سختی‌هایی دارد اما بسیاری از کسانی که به رانندگی و دنده عوض کردن علاقه دارند از این نوع گیربکس‌ها استفاده می‌کنند. بسیاری از رانندگان به این دلیل به این نوع گیربکس علاقه دارند که کنترل خودرو و سرعت آن کاملا به دست خودشان است. در این مقاله می‌خواهیم نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی که بر روی این نوع از گیربکس ها قرار می‌گیرد توضیح دهیم. این نوع از گیربکس‌ها عموما دارای سرعت‌ هستند.

گیربکس اتومات

این نوع از گیربکس‌ها بسیار راحت‌ و ساده‌ تر برای استفاده هستند. برای استفاده از این نوع خودروها مهارت بالایی برای رانندگی نیاز نیست و تنها با روشن کردن ماشین و در دنده گذاشتن آن، ماشین حرکت می‌کند. این سیستم پیچیدگی بالایی دارد و به همین دلیل گران‌ تر از خودروهای گیربکس دستی هستند. در خودرو‌های با گیربکس‌های اتومات پدال کلاچ حذف شده و خودرو به صورت هوشمند دنده مناسب را انتخاب می‌کند.

گیربکس نیمه اتومات

این نوع از گیربکس‌ها از نوع دنده‌ای آن ساده‌ و کارآمد تر هستند. عمل تعویض دنده در این نوع از گیربکس‌ها به صورت خودکار است اما امکان کم و زیاد کردن دنده‌ها توسط خود راننده انجام می‌شود. 

گیربکس چیست؟

مزایای نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی

 1. رانندگی آسان و لذت بخش در ترافیک و سربالایی‌ها
 2. رانندگی آسان‌تر برای معلولین
 3. آسیب کمتر به خصوص برای افرادی که دچار کمر درد و زانو درد هستند
 4. کاهش میزان سوخت در ترافیک‌ها
 5. افزایش واکنش عملکرد راننده
 6. افزایش راندمان دیسک و صفحه
 7. عدم تغییر در شتاب‌های اولیه
 8. نیازی به هزینه‌های بالا برای نگه داری ندارد
 9. نصب آن سریع و آسان است

معایب نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی

اگر نصب کلاچ برقی بر روی خودروهای چینی مزایای زیادی داشته باشد، در کنار آن معایبی دارد که بهتر است شما با آن آشنا شوید. 

 1. کلاچ‌های برقی به خاطر مکانیزمی که دارند گرمای زیادی تولید می‌کنند و این گرمای بیش از حد ممکن است مشکل ایجاد کند. 
 2. از جمله دیگر معایبی که کلاچ‌های برقی دارند، عدم کارکرد درست آن‌ها در هنگام بروز مشکل برقی است.
 3. کاهش قدرت موتور،اگر سیستمی با موتور قدرتمند خریداری نکنید، ممکن است قدرت موتور به مرور کم شود و عمل کلاچ گیری به خوبی انجام نشود. بنابراین حتما از نمایندگی معتبر خرید و نصب کلاچ برقی را انجام دهید.
 4. عقب رفتن در سربالایی‌ها، از جمله مشکلات دیگری که نصب کلاچ برقی به همراه دارد، عقب رفتن در سربالایی‌ها هنگام شروع به حرکت است. این موضوع در ترافیک‌ بسیار آزار دهنده و مشکل ساز است. فرض کنید در ترافیک هستید و سربالایی است، شما به طور پیوسته باید حرکت کنید و سیستم کلاچ هوشمند باید برای شما نیم کلاچ بگیرد. اگر سیستم کلاچ برقی این کار را به خوبی انجام ندهد، ماشین به عقب رفته و احتمال تصادف بالا می‌رود.
 5. معایب نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی

نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی MVM

خودرو MVM در ایران توسط شرکت مدیران خودرو که زیر مجموعه کمپانی کرمان موتور است، توزیع و عرضه می‌شود. خودرو ام وی ام زیر مجموعه شرکت چری است و اولین بار 10 سال پیش خودرو ام وی ام 110 را به بازار ایران آوردند. در سال‌های گذشته مدیران خودرو مدل‌های متفاوتی از خودرو‌های چری را وارد ایران کرده است که برخی از آن‌ها به صورت گیربکس اتومات بوده و برخی دیگر گیربکس دستی است. برای برخی سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان برای خودرو‌ MVM  نیر کلاچ برقی نصب کرد؟

بله، برخی از شرکت‌ها و افراد متخصص هستند که کلاچ برقی را بر روی خودرو MVM  شما نصب می‌کنند. اما بهتر است دقت کنید که برای انجام این کار حتما نزد افراد متخصص ببرید.

مکانیزم عملکرد کلاچ برقی روی خودرو چینی

کلاچ برقی یک دستگاه الکترو مکانیکی هوشمند است که با نصب آن روی خودرو دیگر نیازی به گرفتن کلاچ توسط راننده نیست. این سیستم با توجه به دور موتور و اطلاعاتی ECU خودرو، با زیاد شدن دور موتور به صورت خودکار کلاچ می‌گیرد. نصب کلاچ برقی بدون نیاز به دستکاری کردن در گیربکس انجام می‌شود و هزینه آن بسیار کمتر تر از خرید خودرو با گیربکس اتوماتیک است. می‌توانید با صرف هزینه کمتر خودرویی داشته باشید که در ترافیک خود به خود کلاچ بگیرد.

زمانی که دور موتور برای تعویض دنده مناسب باشد، خود به خود کلاچ می‌گیرد و شما باید دنده را عوض کنید. این کار از بروز خستگی در رانندگان می‌کاهد و از عوارضی همچون زانو درد و کمر درد جلوگیری می‌کند.

نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی لیفان

در سال 2005 کمپانی لیفان از اولین خودرو خود رونمایی کرد. این شرکت خودروهای شاسی  بلند و سواری تولید کرده است و توسط شرکت کرمان موتور به ایران آورده شده و توزیع می‌شوند. درصد کمی از خودروهای این شرکت به صورت گیربکس اتوماتیک است و بیشتر با گیربکس دستی روانه بازار ایران شده‌اند به دلیل این که قیمت مقرون به صرفه‌ تری داشته باشند. بنابراین بسیاری از ایرانیان در پی نصب کلاچ برقی بر روی خودروهای لیفان هستند.

نصب کلاچ برقی روی خودرو چینی لیفان

بهترین برندهای کلاچ برقی روی خودرو چینی

در زیر به 5 مدل کلاچ برقی که در بازارهای ایران استفاده می‌شوند اشاره شده است

 1. کلاچ برقی ایمورتال محصول ایران کلاچ
 2. کلاچ برقی اتومید محصول ایران کلاچ
 3. کلاچ برقی اتاکو محصول الکترو توسعه آسیا صنعت
 4. کلاچ برقی اهاکو محصول وارنا کنترل صنعت

پارامترهایی که در انتخاب بهترین محصول باید در نظر بگیرید

 1. کلاچ برقی در همه شرایط محیطی و جوی به خوبی کار کند و کیفیت خوب و قابل قبولی داشته باشد
 2. دوام کلاچ برقی باید بالا باشد
 3. گارانتی داشته باشد
 4. آپشن‌های بالایی داشته باشد
 5. خدماتی پس از فروش و پشتیبانی شرکت سازنده
 6. قیمت مورد قبولی داشته باشد

گفتگو کنید

1 نظر

 1. سلام خواستم بپرسم روی لیفان دنده هیلمندی هم میشه سوارش کرد من از کارشناس اتاکو سوال کردم گفت نمیشه نظر شما چیه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *