فرش های اصیل دستبافت ایرانی دارای طرح های مختلفی می باشد که فرش دستبافت هر شهر دارای طرح های مختلف می باشد که همین تنوع طرح های فرش های دستبافت باعث استقبال هرچه بیشتر خریداران فرش شده است. تنوع زیاد فرش های دستبافت باعث شده است که در خارج از کشور نیز فرش های دستبافت ایرانی چون نگینی در همه جای دنیا بدرخشند و در تمام دنیا اکثر افراد مسحور زیبایی هنر فرش بافی در ایران شوند.در این مقاله سعی داریم طرح های مرسوم فرش های دستبافت ایرانی را برای شما تشریح کنیم.

طرح های اصیل فرش دستبافت و خرید فرش چهار فصل

طرح های اصیل فرش دستبافت و خرید فرش چهار فصل

طرح چهار فصل متعلق به تبریزاست. ماهیت این طرح به این صورت است که در مرکز فرش تصاویری از انسان وجود دارد و در دور تا دور فرش تصاویری از چهار فصل وجود دارد از زمان گذشته از دوره ساسانیان فرش چهار فصل نمونه ای از فرش های مرسوم آن دوره بوده است. در طرح فرش چهار فصل به وضوح می توان تصاویری از دوازده ماه سال را در آن دید که این نمونه ای از زیرکی بافندگان فرش طرح چهار فصل می باشد. فرش چهار فصل نمونه ای بارز از تلاش انسان در چهار فصل می باشد به طور مثال در این فرش می توان تصویر کشاورزی را مشاهده کرد که در طول این چهار فصل به چه کارهایی مشغول است. در ادیان زرتشتی مردم بر این باور بودند که هر بهاری که فرا می رسد تولدی دوباره را برای آدمیان رقم می زند و ایده فرش چار فصل نیز از همین اصل گرفته شده است که زندگی تکرار پذیر است و زندگی یک مسیر گرد است که بعد از چهار بار تغییر دوباره به حالت اولیه خود برمی گردد. امروزه از طرح فرش چهار فصل در فرش دستبافت و فرش ماشینی استفاده می شود و فرش ماشینی کاشان طرح های بساری از این نوع فرش دارد که به عنوان فرش ماشینی می تواند نیاز خریداران را برطرف کند. خرید فرش چهار فصل بهترین انتخاب برای خریدارنی است که به دنبال فرشی با طرح های شلوغ و پرکار می گردند تا فضای منزل خود را از سادگی و مدرن بودن دربیاورند.

خرید فرش خشتی

خرید فرش خشتی

فرش دستبافت خشتی از نمونه طرح های زیبای فرش دستبافت چهار محال و بختیاری می باشد که دارای طرفداران خاص خود می باشد. فرش خشتی به فرشی گفته می شود که دارای مستطیل های هم اندازه کنار هم است که درون هریک از این مستطیل ها طرحی از گل، بته و پرنده بافته شده است که تصویرهای مشابه کنار هم بافته نشده اند و تصاویر متنوعی در این فرش می توان مشاهده کرد.مستطیل های تشکیل دهنده یاین فرش به صورت مایل و منظم بافته می شود. طرح کلی فرش خشتی شاکم کناره هایی در چهار طرف فرش است و در مرکز فرش مستطیل های قالب بندی شده به مثابه آجر های خانه ها سلول های درونی تشکیل دهنده یفرش خشتی می باشند. خرید فرش خشتی برای خانه های بزرگ توصیه می شود زیرا در فضای بزرگ این فرش به راحتی می تواند خودنمایی کند و تمرکز را بر روی مستطیل های خود متمرکز کند.

خرید فرش لچک ترنج

خرید فرش لچک ترنج

خرید فرش لچک ترنج از گذشته تا امروز مورد توجه علاقه مندان بوده است این فرش از فرش های مشهور و مطرح است که در دو نوع دستبافت و ماشینی یافت می شود. طرح لچک ترنج ریشه در معماری سنتی ایرانی داشته و ایده ی اصلی آن از حیاط های ایرانی گرفته شده که حوضی کوچک وسط حیاط قرار داشت و باغچه های کوچک از چهار سمت حوض را احاطه کرده بودند در واقع ترنج حوض حیاط و لچک باغچه های حیاط می باشد. در این فرش ابتدا کناره ی فرش بافته می شود و در قسمت های یک چهارم میانی به لچک ها می رسیم و بعد از بافتن لچک ها به نقطه ی مرکزی فرش یعنی ترنج می رسیم که در واقع میوه ی کار است در این بین ترنج ها اشکال هندسی متفاوتی را بریا خود تسخیر کرده اند ترنج گرد، ترنج بیضی و ترنج تودرتو که در واقع متشکل از چند ترنج تو در تو می باشد. تفاوت فرش های لچک ترنج شهر های مختلف از اندازه یترنج ها قابل تشخیص است به طور مثال اندازه ی ترنج فرش های تبریز و هریس از فرش های کاشان و اصفهان بزرگتر است. فرش های لچک ترنج مشهد از جمله فرش های ساده می باشد که برای صرفه جویی در وقت و هزینه از بافتن حاشیه ی گل ها و نقشه های تزینی در آن خوداری شده است.

خرید فرش افشان

خرید فرش افشان

خرید فرش افشان به خریدارنی توصیه می شود که به دنبال فرشی که درآن لچک و ترنج دیده شود نیستند و آن ها به دنبال طرح های ساده تری برای انتخاب فرش می باشند پیشنهاد می شود فرش های افشان عمدتا دارای حاشیه می باشند و در مرکز فرش نقش های در هم تنیده ای از گیاهان و اشکالی چون لوزی و مستطیل به چشم می خورد.

طرح های اصیل فرش دستبافت و خرید فرش درختی

طرح های اصیل فرش دستبافت و خرید فرش درختی

خرید فرش درختی می تواند یک انتخاب متفاوت برای خرید فرش باشد زیرا فرش درختی همانطور که از اسم آن پیدا است دارای تصاویری که مربوط به درختان و گیاهان است را به تصویر می کشد که از نمونه های مطرح آن می توان به تک درخت کوچکی که در داخل کادر فرش به همراه شاخه و برگ های فروان فضای داخلی فرش را احاطه کرده است اشاره کرد. بافندگان کاشان، قم، تبریز، اصفهان و تهران ازبافندگان بنام فرش درختی می باشند.

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *